Ile trwa studiowanie
tu są brane pod uwagę wszystkie programy studiów dziennych zarządzane przez FUW
Statystyki dla całego okresu objętego badaniem
Wykorzystane dane obejmują:
- różnych osób łącznie: ; tzn. tyle właśnie osób przewinęło się przez różne programy
studiów zarządzane przez FUW w badanym okresie (2000-10-01 do dziś)
- w tym: studentek
- liczba instancji studiów: ; a więc tyle razy jakaś osoba podejmowała studia na FUW, w wielu przypadkach ta sama osoba wielokrotnie
- liczba wydanych dyplomów:
- w tym: wydanych studentkom
- w tym: licencjackich
- oraz: magisterskich
- liczba skreśleń ze studiów:
- liczba absolutoriów bez uzyskania dyplomu:
- liczba aktualnych studentów:
- w tym studentek
- ostatnia aktualizacja danych:
Z danych usuwam przypadki zakończenia studiów absolutorium bez dyplomu, ponieważ ich liczba jest tak mała, że rozważanie rozkładów nie ma większego sensu.
Czas trwania studiów to okres, jaki upływa do uzyskania dyplomu lub skreślenia z listy studentów, od daty początku realizacji przez studenta danej instacji określonego programu studiów. To ostatnie oznacza, że datą początkową może być data reaktywacji (wznowienia studiów) na tym samym programie po przerwie w studiach spowodowanej uprzednim skreśleniem lub rezygnacją (a nie: urlopem). Powyższe tłumaczy występowanie przypadków uzyskania dyplomu po zaledwie paru miesiącach od „początku“ studiów.
W teorii w USOS rejestrowana jest również data rozpoczęcia przez studenta studiów na danym programie po raz pierwszy; niestety w dość dużym odsetku rekordów (rzędu 10 procent) informacji tej brakuje, a w starszych rekordach chyba nie jest ona całkiem wiarygodna. Co gorsza, definicje programów studiów zmieniały się z czasem: np. studia 1. stopnia z fizyki nazywały się z początku DZ-FZ, ich wcześniejszą inkarnację przemianowano na DZ-FZ-S, następnie wprowadzono DZ-FZ1, ostatecznie teraz nazywają się S1-FZ (p. strona o programach).
Statystyki zbiorcze
Z uwagi na duże rozrzuty czasu trwania studiów standardowe histogramy tej wielkości niekoniecznie są czytelne, zatem najpierw przedstawię w formie tabeli podstawowe statystyki:
- średni czas trwania studiów w miesiącach
- rozrzut (dyspersję) tego czasu
- medianę tejże wielkości
- liczbę rekordów na podstawie których obliczono statystyki
w rozbiciu na tryby studiów (1. stopień, 2. stopień, jednolite), sposób zakończenia studiów — uzyskaniem dyplomu, bądź skreśleniem (również z powodu rezygnacji), oraz płeć studenta/studentki.
Rozkłady czasu trwania studiów
Do przedstawienia rozkładów użyłem histogramów kumulatywnych, które należy czytać tak: wysokość słupka w położeniu x odpowiada części studentów danego trybu studiów, spośród tych, którzy zakończyli studia odpowiednio dyplomem lub skreśleniem, dla których nastąpiło to w okresie nie dłuższym niż x miesięcy (od daty rozpoczęcia studiów).
Inaczej mówiąc: informacje o liczbach bezwzględnych skreśleń oraz studiów zakończonych dyplomem znajdują się na poprzedniej stronie, natomiast tu jest przedstawione jak przyrastały liczby skreślonych i dyplomowanych z upływem czasu.
Wysokość najwyższych słupków nie sięga jedynki, ponieważ poza zakresem histogramów pozostawiłem margines przypadków o „anomalnie długim“ czasie trwania studiów. Ich uwzględnienie czyni histogramy nieczytelnymi.